22.02.2005: W obronie wolności życia akademickiego

Oświadczenie Sekcji Akademickiej Narodowego Odrodzenia Polski z dn. 22.02.2005 r.

 

Nowe przepisy w ustawie o szkolnictwie wyższym znoszą - i tak nie najwyższe - wsparcie dla niezamożnej młodzieży akademickiej. Socliberalne władze III RP pragną w ten sposób rozwiązać problem zbyt dużego, ich zdaniem, zainteresowania młodego pokolenia poszerzaniem swojej wiedzy. Zminimalizowanie do absurdalnych rozmiarów wsparcia socjalnego (np. w Uniwersytecie Łodzkim wynosi ono 20 zł miesięcznie), a także podwyższenie opłat za akademiki i stołówki studenckie jest jednym ze sposobów na eliminację nadprodukcji ludzi wykształconych.

 

Kolejnym krokiem ubezwłasnowolnienia środowisk akademickich jest likwidacja eksterytorialności szkół wyższych. Pod pozorem zapewnienia „bezpieczeństwa publicznego”, policja uzyskała prawo nieograniczonego wkraczania na uczelnie. Na efekty nie trzeba było długo czekać - polała się krew niewinnych ofiar, „pomyłek” interweniujących na terenach akademickich sił bezpieczeństwa. Socliberalne środowiska polityczne nie ukrywają, że to dopiero początek. Policja będzie mogła interweniować przy rozwiązywaniu spraw natury politycznej, może być wykorzystana do siłowej pacyfikacji niezależnych organizacji i niezgodnych z „linią władzy” inicjatyw studiującej młodzieży.

 

My, członkowie Sekcji Akademickiej Narodowego Odrodzenia Polski, wznosząc hasło „Dopłaty - Tak! Policja - Nie!”, opowiadamy się za powrotem do normalności i za odrzuceniem bandyckiej polityki władz państwowych w stosunku do środowisk akademickich. Niezależność szkół wyższych od dawna jest jednym z podstawowych filarów wolności obywatelskiej. Zamach na nią to pierwszy krok na drodze ku państwu policyjnemu. Na to naszej zgody nie ma i nigdy nie będzie.

 

Pobierz: plakat w pliku jpeg (91 kb)

Sekcja Akademicka NOP


© 2003, 2004, 2005, 2006 Narodowe Odrodzenie Polski. Przedruk części lub całości materiałów dozwolony tylko za zgodą redakcji.