14.09.2005: Amatorszczyzna czy fałszerstwo? OBOP do prokuratury

Oświadczenie Komitetu Wyborczego

Narodowego Odrodzenia Polski z dn. 13.08.2005 r.

 

W dniu 5 sierpnia br. opublikowano raport OBOP o preferencjach wyborczych Pola-ków. Raport przypomina pisaną „na kolanie” notatkę, której autor zupełnie nie orien-tuje sie w faktach ani realiach wyborów parlamentarnych Anno Domini 2005 r. Warto przypomnieć, że OBOP to firma, która właśnie wygrała przetarg TVP na obsługę zbliża-jących się wyborów. Kontrakt opiewa na 3,3 mln złotych netto.

 

Sondaż OBOP-u był prosty: respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, na którą z wymie-nionych partii zagłosuja w wyborach. I oto okazuje się, że na listach OBOP znajdujemy orga-nizacje, które w wyborach nie startują - nie uwzględniono natomiast partii politycznych, które w wyborach startują!

 

Ustalenie listy podmiotów biorących udział w kampanii parlamentarnej jest sprawą banalną – pełną listę publikuje Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej www.pkw.gov.pl. Dlaczego nie była tego w stanie sprawdzić aspirująca do miana największej pracownia badawcza?

 

Istnieją jedynie dwa możliwe wyjaśnienia, oba dyskredytujące OBOP.

Pierwsze: zawodowe niechlujstwo, brak wyobraźni kierownictwa i pracowników OBOP, nie potrafiących korzystać z powszechnie dostępnych danych umieszczanych chociażby w inter-necie.

Drugie: sondaże robione sa na zlecenie i OBOP „ustawia” wyniki zgodnie z zamówieniem. Stąd też przygotowujący publikacje nie interesują sie zbytnio tym, co tak na prawdę dzieje sie na polskiej scenie politycznej.

 

Jak widać wyraźnie: niekompetencja, niesolidność OBOP jest bezdyskusyjna. I to nie po raz pierwszy. A jednak to właśnie OBOP wygrywa przetarg na 3,3 mln złotych na obsługę wybo-rów.

 

Nasuwa się oczywiste pytanie: kto poparł w przetargu tę pracownię? Jakie było kryterium wyboru przyjete przez komisje przetargową? Czy przedstawiciele Telewizji nie badali fa-chowości OBOP? A może właśnie ta nierzetelnośc była głównym atutem przy wyborze tej firmy? Korupcja nie jest, niestety, zjawiskiem rzadkim, szczególnie wtedy, gdy sprawa doty-czy dużych pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że OBOP nie spełnia kryteriów profesjonalizmu, podejrzenie działań niezgodnych z prawem jest oczywiste.

 

Sprawa nie jest błaha. Rzecz nie dotyczy tylko fałszowania politycznej rzeczywistości, ale przede wszystkim milionów złotych publicznych pieniędzy, które w niejasny sposób mają zostać przyznane firmie, która w żadnym razie nie jest w stanie w sposób uczciwy – jak wi-dać – wywiązać sie ze zlecenia.

 

Komitet Wyborczy NOP, odnajdując w tej sytuacji zbyt wiele przesłanek wskazującyh na popełnienie przestępstwa, skieruje do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania karnego.


© 2003, 2004, 2005, 2006 Narodowe Odrodzenie Polski. Przedruk części lub całości materiałów dozwolony tylko za zgodą redakcji.